Avangarde yatak odası takımları evin diğer bölümlerine nazaran zarafeti ve romantizmi daha çok hissetmek isteyeceğiniz görünümüyle dikkat çeken bir moda.

avangarde-yatak-odasi-1

Geçmişi ve bu tarzın tarihi uzun bir döneme yayılıyor.  Önceki dönemde işiler bu tarz mobilyaları yüksek fiyatlara satın alınabilirken, günümüzde fiyat çeşitliliği ve mobilyaların ağırlıkları üzerinde geniş seçenekler mevcut. Avangarde mobilyalar tarz olarak ağırlığı ve asilliği konu alıyor. bu durumda kullanılan renkler de ağır ve şık olanın yanı sıra mobilyalara gösteriş katan tasarımları yansıtıyor. Farklı düzenlemeler farklı ellerde şekillenirken avangarde mobilyalar da zamanın gereklerine uygun olarak birtakım değişimlere uğramış.

avangarde-yatak-odasi-2

 Bunlardan en önemlisi de ebatları konusunda oluşan değişim. Şöyle ki geçmiş dönemlerde avangarde tasarımların yer aldığı evler yüksek tavanlı ve oldukça geniş alanlara sahip evlerdi. Ancak günümüzde apartman dairelerinin genişliği ve yaşam alanlarının bu tarza uygunluğu tartışmaya açık. Avangarde tarz küçük alanlara sığdırılmaya çalışıldığında da doğal olarak boğucu bir ortam yaratıyor. Gösterişli eşyalar küçük ortamlarda kullanışlı olmaktan oldukça uzak görünüyor. Bununla da kalmıyor. Harcadığınız paranın aksine avangarde mobilyalar dar alanlarda basit bir görünüme neden oluyor. Böylesine özenle üretilen mobilyaların kullanacağınız yere göre yaratacağı algılar oldukça değişken.

avangarde-yatak-odasi-3

 Avangarde yatak odası takımlarında sık sık rastlayacağınız büyük dolaplar ve geniş eşyalar günümüzde yerini daha küçük ebatlı ve farklı tonlarda kullanılan renkleriyle değişim göstermiş bir avangarde tarza bırakıyor. Avangarde mobilya tarzının yatak odası uyarlamalarında farklılar görüyoruz. Aynaların şekilli yapıları ve kullanılan renklerin romantikliği göze çarpıyor. Önceden kullanılan koyu renk tonların yeni versiyon ve modellerde açık beyaz lake tonlarına büründüğünü görüyoruz. Dolaplarda çok büyük farklılıklar görünmesede geniş aynalara ve desenlere yer verilmesi farklı bir uygulama. Avangarde yatak odası takımları kişilerin zevkine hitap ederken çağın şartlarına uygun şekilde değişimlerden brini de ebatlar konusunda yaşıyor. Önceki oymalı ve gösterişli aynı zamanda geniş mobilyalardansa daha küçük ebatlarda mobilyalar üretiliyor.