Bebek bekleyen anne ve baba adayları bebekleri dünyaya gelmeden onun adına bir takım alışverişler yapmaya başlarlar. Yapılan bu alışverişlerin en başında bebeğin huzurla ve konforla uyuyabilmesi adına uygun yapıda beşik satın satın alınması gelmektedir.

Aileler bebekleri dünyaya geldikten sonra ilk aylarda daha çok, aynı odada yatmayı tercih ettiklerinden dolayı daha ufak çaplarda beşikler satın alınmaktadır. Örneğin: sallanabilme özelliğine sahip olan ufak çaplardaki sepet beşikler, hamak beşikler, portatif beşik modelleri, bambu beşik modelleri, enleri ufak ve boyları yüksek olduğundan dolayı bebeğinizi yatağınızdan rahatça almanızı ve aynı şekilde rahatça yatağına koymanızı sağlamaktadır. Bebeğin ilk aylarında bu beşik modelleri oldukça kullanışlı olmakta, bebeğinizin ve sizin rahatça hareket edebilmenizi sağlamaktadır.

Bebek altıncı ayını tamamladıktan sonra, bu beşikler ilk aylardaki rahatlığın aksine bebeğin alan konusunda rahatsız ve huzursuz olmasına neden olmaktadır. Altıncı aydan sonra daha çok hareketlenmeye başlayan bebeğin ufak boyuttaki beşiklerde hareketleri kısıtlanacağından dolayı huzursuzluk yaşanacaktır. Bunun için bebek büyümeye başladıktan sonra odası ayrılmalı ve oyun parkı formatındaki veya çekmece detaylarına sahip bebek karyolası formatındaki bebek beşikleri tercih edilmelidir. İlk aylarda sepet beşik gibi ufak çaplı beşiklerin rengi deseni gibi detayları dışında sadece bebek için rahatlığı ön planda tutulurken, bebek biraz daha büyüdükten sonra alınan bebek beşiklerinde rahat olmasının yanı sıra kız ve erkek ayrımı yapılmaya başlanmakta ona göre beşik rengi ve deseni yapılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra bebek beşiklerinde kullanılan malzemenin (ahşap, boya, kumaş, kaplama vb.) kaliteli olmasına ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak herhangi kimyasal madde içermemesine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca daha çok karyola beşik tasarımındaki ahşap malzemeden yapılan yataklarda bulunan yan korkuluklara dikkat edilmeli bebeğin herhangi bir şekilde korkulukların arasına sıkışması engellenmelidir.

Çok yer kaplamayan ve kullanışı kolay olan oyun park yatakları da aileler tarafından çok fazla tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.