Çatı katlarında oturmak kimileri için zorunluluk iken kimileri için ise özel bir tercih olabiliyor. Dekorasyon uygulamaları çatı katlarında bir kat daha önem kazanıyor. Çatı katlarını değerlendirmek için öncelikle mobilya tercihlerinizi bilinçli olarak yapmak durumundasınız. Geniş ve yüksek mobilyalardan ziyade daha pratik, daha opsiyonel ve daha hacimsiz mobilyaları tercih etmelisiniz.

Çatı katlarını değerlendirmek için öncelikle kendinize verimli bir yaşam alanı oluşturmak durumundasınız. Aksi taktirde zaten değerlendirebileceğiniz daire hacmi azken ölü alanlarınız çoğalır ve daha niteliksiz bir ortam hazırlamış olursunuz. Salonlar için klasik salon anlayışından vazgeçin ve asla çok da kullanımı olmayan, hacimce büyük konsol, gümüşlük gibi ayrıntılara takılmayın. Önemli olan kullanışlı olması. Salon için güzel bir masa tercihi yapın ve uygun bir kısma yerleştirdikten sonra saklama için orta boy bir dolabı masaya yakın şekilde konumlandırın. Yine aynı şekilde, özellikle kol kısmı dar olan bir kanepe takımını yerleştirin.

Alacağınız kanepe, koltuk gibi mobilyalarda kesinlikle sandık kısmının olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Sonuç olarak her mobilyanız mevcut olmayacağından saklama alanlarına fazlası ile ihtiyaç duyacaksınız. Bu sandıklar sizin işinizi fazlasıyla görecek. Çatı katlarını değerlendirme yöntemlerinden bir diğeri de odaları bölmektir. Genelde çatı kat dairelerde oda sayısı az olabiliyor. Ancak artık çok şık paravanlar piyasada mevcut ve bunlar sayesinde geniş olan odalarınızı bölerek ekstradan bir oda daha oluşturabilirsiniz. Örneğin büyük bir oturma odasını renkli paravanlar ile bölüp o kısmı çalışma bölümü olarak değerlendirebilirsiniz.

Çatı katlarını değerlendirmede en önemli noktalardan biri de yatak odaları oluyor. Çok fazla eşyanın bulunduğu yatak odaları için ise tavsiyemiz farklı dolaplardan yana. Şimdi öyle ergonomik ve ilginç dolap tasarımları var ki ölü bölümleri tamamen hayata kazandırıyor. Örneğin köşe dolaplar ile odalarınızda kullanılmayan köşeleri kazanabilir, o bölüme birçok eşyayı sığdırabilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızı sadece saklama işini değil, dilediğinizde onlara rahat ulaşma şansına da sahip olursunuz.