Bir evin olmazsa olmazı olan şey nedir diye düşündüğümüzde, akla gelen ilk şey herhalde mobilya olacaktır. Mobilya, bir evi yaşanabilecek bir yer yapan eşyaların başında gelmektedir. Mobilya sektörü daimi bir ihtiyaç ürünü pazarladığı için sürekli gelişen ve bitmeyen bir iş alanıdır. Bu sektörde var olmak için ise, firmalar ürünlerini çeşitlendirmek zorundadırlar. Bu çeşitlendirmenin tüketiciler için kötü bir yanı var ise o da fiyattır. Ürünler çeşitlenip geliştikçe fiyatlarda artış göstermektedir. Mobilyanın bir ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman ise, ekonomik gücü yeterli olmayanlar için bir çözüm yolu bulmak gerekir. Mobilya dayanıklı bir ev eşyası olduğundan, bu çözüm yolu ikinci el mobilya sektörü olarak bulunmuştur.

ikinci-el-mobilya-nereden-alınır

Eski mobilyaların ikinci el tüccarlarına satılması ile başlayan ticaret ağı, mobilyanın ihtiyacı olduğu takdirde elden geçirilmesi süreci ile devam eder. İkinci el dükkanlara gelen tüketicinin ürünleri beğenip alması ile sürer. İkinci el mobilya sektörü, mobilya fiyatlarının artması ile beraber tüketiciler tarafından fazlaca rağbet gören bir iş alanı olmuştur. Tüccarlar için ise, hammadde ve üretim gibi aşamaları olmadığı için kolay bir ticaret şeklidir. İkinci el tüccarlar, komisyoncular gibi çalışırlar. Mobilyasını satmak isteyenden mobilya alır, mobilya satın almak isteyene mobilya satar. Bu esnada da para kazanır. Bu şekilde bir ticaretin etik tartışmalara sebep olması mümkündür. Yine de, ikinci el mobilya sektörü büyüyerek yola devam etmektedir. İnsanlar mutlaka mobilyaya ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı karşılamak için ikinci el ürünler gibi çeşitli uygun alternatifler bulunabilir. Fahiş fiyatlı lüks mobilyalar almak yerine, iyi durumda ucuz bir ikinci el mobilya almak tüketiciler için iyi bir seçenek olabilir.

ikinci-el-mobilya-sektörü

Birçok insan tarafından tercih edilmesine rağmen ikinci el mobilyaları en çok talep eden tüketici kesimi öğrencilerdir. Öğrenciler, kısa süreli barınma ihtiyaçlarını karşılamakta, ucuz ikinci el mobilyaları tercih etmektedir. Öğrenciler, ikinci el mobilya sektörü dendiği zaman belki de ilk akla gelen kitledir. Her şeye rağmen, ister öğrenci olun ister olmayın, ikinci el mobilyalar tercih edilebilecek ürünlerdir.

ikinci-el-ucuz-mobilyalar