Evinizin dekorasyonunda istediğiniz havayı yakalayabilmek için kullandığınız mobilya, aksesuar ve aydınlatmaların dışında seçmiş olduğunuz duvar kağıtları da büyük bir önem taşımaktadır. Duvar kağıtlarının renkleri ve desenleri mekanınızda istediğiniz dekorasyon anlayışını uygulamanızı sağlayacak ve evinize değişik bir hava katacaktır. Duvar kağıtları her ne kadar dekoratif olsa da, duvar kağıtlarını temizlemek konusunda birçok kişi sıkıntı çekmektedir. “Duvar kağıtları nasıl temizlenir” sorusu bayanlar arasında en çok sorulan sorulardan birisidir.

Evdeki her türlü mobilya ve eşyanın temizlenmesi konusunda herkes değişik bilgilere sahip olsa da, duvar kağıdı temizliği konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda pek gerçekçi bilgilere sahip olan kimse bulunmamaktadır. Duvar kağıtlarınızı emin olmadığınız bilgiler sonucunda temizlemeye çalıştığınızda vereceğiniz zararların ne yazık ki geri dönüşü olmayacaktır. Bu nedenle duvar kağıdı temizliği konusunda bu konuda uzman kişilerin bilgisine güvenmelisiniz.

Eğer duvar kağıtlarınızı yeni satın aldıysanız ya da yeni döşettiyseniz satın aldığınız firmadaki bu konudaki uzman kişilerden mutlaka seçmiş olduğunuz kağıdın yapısına göre nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Böylece duvar kağıdı temizliği yaparken kağıdın dokusuna zarar vermeden, kolayca silme işlemini gerçekleştirirsiniz.

Duvar kağıtlarının farklı dokuları ve yapıları olduğu için duyduğunuz her yöntemle temizleyemezsiniz, ne yazık ki. Kimi duvar kağıdı ince kimisi kalın yapılıdır. Bazı duvar kağıtlarının içeriğinde polyamid bulunur, bazılarının içeriğinde koton ya da ipek. Temizlik yaparken kağıdınıza zarar verebilecek maddeler kullanırsanız, duvar kağıdına verdiğiniz hasar tamir edilemeyecek kadar büyük olabilir. Bu durumda evinizin ferah ve aydınlatıcı atmosferine zarar vererek sizi huzursuz edebilir. Bu nedenle duvar kağıdı temizliği yapmadan önce bu konuda deneyimli ve yetkin bir kişiye danışarak, onun önerilerini uygulamanız tavsiye edilir.

Duvar kağıtlarınızı en zararsız ve basit bir şekilde temizlemek istiyorsanız hafif nemli bir bez ile fazla baskı uygulamadan silebilirsiniz. Bu şekilde silerken çıkmayan lekeler olursa kağıdı fazla zorlamamalısınız.