Kırmızı en çok dikkat çeken ve pek çok kişiyi en çok cezbeden renklerden biridir. Kırmızı renk mobilyalar hem kız hem de erkek çocukları tarafından tercih edilmektedir. Genellikle yataklarının kırmızı ve siyah bir arabadan tasarlanmasını isteyen pek çok erkek çocuğu bulunmaktadır. Kız çocukları ise genellikle kırmızı ve beyaz uyumunu tercih etmektedir.

Kırmızı genç odalarının bu kadar fazla tercih edilmesinin nedeni son derece dikkat çeken bir renk olmasıdır. Bu renk pek çok kişi için can alıcıdır. Yatak örtüsünde kırmızı ve lacivertin kullanımı, komidinde yine kırmızının ve kahverenginin uyumunun sağlanması, yatak odasında bulunan dolaplarda kırmızı ve kahverengi birlikteliği genellikle erkek çocukları için tasarlanan kırmızı genç odalarında söz konusudur. Kitaplıkta da yer yer ahşap yer yer kırmızı renklerin hakim olması söz konusu olabilir. Odayı aynı zamanda saatler de süsleyebilir. Bunun yanında perdelerin ve halıların da mobilyaların renkleri ile uyumlu olması bu bütünlüğü devam ettirecektir.

Kırmızı genç odaları kız çocuklar için tasarlandığında genellikle çiçekli olan yatak örtüsü modellerinin odaya farklı bir hava kattığı söylenebilir. Yastıklar genellikle beyaz, yatak örtüsü ise pembe ve kırmızı tonlarının karışımı ile sağlanmaktadır. Yatağın kırmızı tonlarında tasarlandığı bu modellerde komidinler beyaz olabilmektedir. Bunun yanında kırmızı tablolarla da desteklenen model kütüphanenin rengi ile de renklenebilir. Kütüphaneniz kırmızı ya da pembenin farklı tonlarında seçilebilir.

Kırmızı genç odalarının en önemli özelliği canlılık vermeleri ve enerji depolamalarıdır. Pek çok genç kırmızı olan mobilyaları hayvan figürleri ile de desteklemektedir. Bu Micky Mouse olabilir. Kırmızının yeşil ile harmanlandığın modeller de bulunmaktadır. Yatak örtüsünün kırmızı ve yeşil karışımından oluşması söz konusu olabilir. Bunun yanında kırmızı bir sandalye yeşil bir masa ile bütünleştirilebilir. Yeşile boyalı duvarlar kırmızı bir dolap ile bütünleştirilebilir.
Sadece mobilya değil aynı zamanda mekan tasarımı yapan firmalar kırmızı genç odalarını uyumlu şekilde tasarlayacaktır.