Günün büyük bir bölümünün geçtiği ofisler, çalışanlar için evlerinden daha fazla gördükleri alan olabiliyor. Bu nedenle ikinci bir yaşam alanı olarak ofis mobilyası çeşitleri konusunun önemi gündeme gelmekte. Aslında her alan için dekorasyon önemli bir konu ancak söz konusu işleyişin daha verimli devam etmesi olduğu için mobilya, ofisin havası, sağlıklı bir ortam önem kazanıyor. Çok sayıda seçeneği görebileceğiniz ofis mobilyaları her zevke ve ihtiyaca cevap verme amacında.

ofis mobilyası modelleri

Ofis Mobilyası Özellikleri Nasıl Olmalı?

Ergonomi ve tasarım açısından ofis mobilyası özellikleri ele alınabilir. Bu ikisi birbirinden farklı tanımlar olsa da aslında birbirini tamamlayan özelliklerdir. Ergonomi, kısaca insan odaklı yapılan tasarımdır. Yani her ikisi için de önemli olan aslında insan faktörüdür. Ofis içerisinde verimliliğin daha fazla olması, içeride yer alan mobilya ve diğer malzemeleri beklentileri karşılaması, işlevsel açıdan da beklentileri karşılaması ergonomik bir değerlendirme gibi görülebilir. Bir anlamda işlemlerin gerçekleştiği alanın ihtiyaçları karşılayan özelliklere sahip olup olmaması gibi de düşünülebilir. Örneğin toplantıların çok fazla olduğu bir ofis içerisinde olması gereken en önemli mobilyalar koltuk ve sandalyeler olacaktır.

Ofis Parkesi için ise tabiki marküteri parke

Tasarım konusunda da ofiste yer alan mobilya malzemelerinin üretim biçimleri, görünüm özellikleridir. Bunun da müşteri portföyü açısından ciddi bir önemi vardır. Dekorasyonla beraber değerlendirildiğinde ofis mobilyalarının renk dağılımı ve gösteriş seviyesi ziyaretçilerin izlenimlerinde belirleyici olabilmekte. Çok renkli ve karmaşık ofisler yerine daha sade tasarımlı mobilyalar yoğun şekilde tercih ediliyor.

ofis mobilyası masko

Ofis Mobilyası Modelleri

Onlarca farklı ürün ve tasarım özelliklerini ofis mobilyası modelleri içerisinde bulabilirsiniz. Masa, koltuk, dolaplar, sehpalar yaygın kullanılan parçalardır. Masa ve dolaplarda en çok ahşap görünümlü ürünler tercih edilebiliyor.  Renk olarak da krem, siyah, kahve rengi tonlarının hâkim olduğunu fark edebiliriz. Ancak bununla sınırlı da düşünmemek gerekli elbette ofis özellikleri de baz alınarak geniş çaplı bir ürün- renk kullanımı mümkün. Yönetici odalarında yaygın kullanılan koltuk takımlarında deri görünümlü malzeme özelliklerini bulabilirsiniz. Daha gösterişli ve büyük malzemeler bu alanlarda seçilmektedir.

masko modern mobilya

Ofis Mobilyası Rengi Verime Nasıl Etki Ediyor?

Ofis çalışanları verimi ile mobilya ve tasarım özellikleri arasında ilişki olduğu çoğu zaman şaşırtıcı düzeyde olabiliyor.  Özellikle de ofis mobilyası renklerinin etkisi dikkat çekici: