Oturma odanızı yapacağınız farklı rötuşlar ile ya da yaklaşımlar ile hiç olmadığı kadar güzel gösterebilirsiniz.

Oturma odanız için uygulamak istediğiniz dekoru seçerek işe başlamalısınız. Dekorunuza kendi kişisel tarzınızı yansıtmalısınız aynı zamanda da bir o kadar davetkar ve sıcak bir ortamı evinize gelen misafirlere sunabilmelisiniz. Oturma odalarınızda kullanacağınız mobilya tasarımları hem rahat hem konforlu hem de kullanışlı olmalıdır. Oturma odaları herkes tarafından kullanılan evlerin en hareketli bölümleridir. Bu açıdan kullanacağınız mobilyalarda kullanışlılık ve rahatlık ilk sırada yer almalıdır. Daha sonra estetik görünüm ve fonksiyonellik gelmelidir. Yaşam tarzınıza uygun olan unsurların ve zevklerinize uygun şekildeki eşyaların dekorasyonda yer alması oldukça önemlidir.

Oturma odanızın duvar ve zemininde hangi renklerin yer alacağına özen göstermenizde fayda vardır. Duvar renginde daha çok açık tonlardaki renklerin kullanımı dekorun daha da güzel görünmesini sağlayacaktır. Zeminde ise parke ya da laminant gibi modelleri kullanarak görsel olarak hoş bir izlenim oluşturabilirsiniz. Oturma odanızın tamamında bütünsel olarak canlı renkleri mi yoksa daha sade renkleri mi kullanacağınıza karar vermelisiniz.

küçük-oturma-odası-dekorasyonu-örnekleri

Kullanışlılık ve işlevsellik yönünden de oturma odalarınızı daha esnek özelliklere sahip eşyalarla dizayn etmelisiniz.

Oturma odalarınızda kullanacağınız eşyalarla paralellik gösterecek bir uyumu dekorunuza yansıtmanız sonucunda olağanüstü bir görünümü salonunuza taşıyabilirsiniz. Oturma odanız küçük ve dar ise açık ve pastel tonlardaki renkler oldukça hoş durmaktadır. Geniş oturma odalarında ise, parlak ve canlı renklerin kullanılması daha güzel bir etki yaratacaktır. Oturma odanızda kullanacağınız renkler gün ışığının odanıza girip girmemesiyle de ilgilidir.

Oturma odası dekorasyonunun zemininde kullanacağınız halı ve kilimlerde dekora derinlik ve zenginlik katmaktadır. Halı tasarımları yumuşak dokuları ve konforları ile de dikkatinizi çekecektir. Ayrıca halı modelleri dekoratif bir etki yaratarak da oturma odanıza fevkalade güzel bir görünüm getirecektir. İsterseniz renkli kilim modellerini de oturma odanızın dekorunda düşünebilirsiniz.

Oturma odası dekorasyonlarında küçük, kolay taşınabilir ve yer değiştirilebilir mobilyaları kullanmak daha doğru olacaktır.

Oturma odasında kullanacağınız koltuk takımlarını uzun vadeli olarak düşünmelisiniz. Oturma odanızı büyük boyutlu eşyalar ile döşeyip çok dolu görünmesinden kaçınmalısınız. Oturma odalarınızda daha az mobilya kullanarak oturma odalarınızda kullanışlı ve rahat bir ortam oluşturabilirsiniz.

beyaz-koltuk-takımları-modelleri

Oturma odanızı ister klasik, ister modern isterseniz de farklı tarzlarda dekore ederek olağanüstü güzel dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Oturma odanızda kullanacağınız aksesuarlar da oldukça önemlidir. Oturma odanızda kullanacağınız sehpalarda dekorasyonunuzu zengin göstermektedir. Bu sehpa modelleri ile yapacağınız dekorları daha şık göstermeniz mümkündür. Ahşap tarzdaki bu sehpa modelleri, görsel olduğu kadar fonksiyonel olarak da dekorunuza dinamiklik ekleyecektir.

Orta sehpa ve yan sehpaların dekora olan katkısı son yıllarda fazlasıyla hissedilmektedir. Ceviz renginde imal edilen bu sehpa modelleri koltuk takımları ile harikulade bir görünüm oluşturmaktadır. Doğru açılarla yerleştireceğiniz koltuklarınız ile kombine edeceğiniz bu sehpa modelleri ile daha dekoratif oturma odalarına kavuşacaksınız.

Oturma odalarınızın dekorasyonunda merkezde koltuk takımları olacak şekilde bir dekor oluşturmalısınız.

Dekorasyonda koltuk takımlarının birbirine karşılıklı olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Tekli koltuk takımlarını da bu koltukları bütünleyecek şekilde konumlandırmalısınız. Açık renkli berjer koltuklar ve biraz koyu tonlardaki koltuk modelleri oldukça hoş bir görünüm oluşturmaktadır. Bu şekilde bir kombin yaparak farklı bir atmosferi evlerinize taşıyabilirsiniz.

Oturma odalarında renklerin dansı

koltuk-takimi-modelleri

Farklı renkdeki modelleri bir arada kullanarak oldukça etkileyici ve güzel bir oturma odasına sahip olmanız mümkündür.

Kadife ve deri gibi birbirine benzemeyen kumaşları da aynı dekorda kullanarak gayet hor dekorları ortaya çıkarabilirsiniz. Oturma odasının göz alıcı durmasını ve zengin görünmesini sağlayan şeylerden bir tanesi de avize modelleridir.

Dekora uygun şekilde kullanacağınız avize ya da lamba modeli ile dekorasyonunuzu farklı kılabilmeniz de söz konusudur. Yüksek bir tavanınız varsa o zaman gömme tarzında yapılan lambaları da oturma odalarınız için tercih edebilirsiniz. Şahane bir oturma odası dekorasyonu istiyorsanız, mutlaka şahane dekorasyon önerilerine göz atmalısınız.