Salon ve Oturma Odaları için Sohbet Köşeleri

İnsanlarla sohbet ederken bulunulan ortamın rahat ve güvende hissettirmesi en önemli hususlardan biridir. Bunun için sohbet köşeleri dizayn edilirken renk seçimleri, dekarasyonu insanların zihnini oldukça etkilemektedir. En önemli örneğini Osmanlı Devleti’nde misafirlerin ağırlandığı şark köşeleri verilebilir. Aynı zaman da kadınlar için de mutfaklar; sohbet köşesi olabilmektedir.
berjer modelleri
Yasemin klasik berjer

Şark Köşesi Nedir?

Şark köşesi, Osmanlı Devleti’nin misafirlerini ağırladığı sohbet köşeleri olarak tanımlanabilir. Misafirperverliğe önem veren Osmanlı şark köşelerinin dizaynınıda oldukça önemli tutmuştur. Şark köşelerinde daha fazla misafir ağırlayabilmek adına günümüz de modern halde bulunan L ve u şeklinde dizayn edilmiş divanlar bulunmaktadır. Divanlarda rahatça yaslanabileceğiniz otantik desenli uzun minderler kullanılmıştır. Bazılarında ahşap kol desteği de bulunmaktadır. Eski doğu kültürüne ait el işlemesi örtüler, ahşap oyması sehpalar dekarasyonu tamamlayan en önemli parçalardandır. Günümüzde şark köşeleri daha çok cafe, otel, lokantalarda nostaljik hava oluşturması açısından kullanılmaktadır.
sohbet takımı koltuk
Helen sohbet takımı
Cafeniz de oluşturacağınız nostaljik hava için daha yüksek divanlar, renkli seçeneklerle gelen müşterileri etkileminiz açısından faydalı olacaktır. Osmanlı Dönemi’ne göre daha yüksek divanlar tercih edilmesi  günümüzde ki cam, seramik sehpalar yerine ahşap sehpa tercihleri otantik havayı bozmayacak, ,ortamı daha ilginç hale getirecektir.  Etrafdaki aksesuarlar da müşteriyi etkileyen en önemli hususlardan olacağı için; oluşturduğunuz otantik havanın devamı için ahşap otantik aksesuarlar, şamdanlar kullanılabilir. Cafelerinizde ışıklandırma önemlidir, gelen müşterileri rahatsız etmemesi adına loş ışıklar kullanmanızda aksesuar olarak kullanacağınız şamdanlardan yararlanabilirsiniz. Eğer evleriniz de modern sohbet köşeleri oluşturmak istiyorsanız trendi yakalamak adına eski doğu motifleri yerine minderlerde farklı desenler ve rengarenk seçimler kullanılabilir. Renklerin açık renklerde olması daha ferah ve aydınlatıcı olacağı için gelen misafirleride olumlu anlamda etkileyecek ve enerji seviyesini yükseltecektir.  Sohbet ederken zamanı farkında olmak adına duvarlarınızda saat ve farklı aksesuarlar olarak tablolarla süsleyebilirsiniz. Gelen misafirlerin gözüne hitap etmek, sohbetinizin enerjisini de değiştirecektir.
Sohbet takımı tasarımları
Seyhan sohbet takımı

Sohbet Köşeleri Farklı Merkanlarda

Kadınlar için mutfaklar aynı zamanda sohbet köşeleridir. Bir yandan çay demlenirken dostlarınızla hayatınızın detaylarını paylaştığınız yerlerden en keyifli mutfak da sohbet alanıdır. Bu yüzden dizayn ve dekarasyonu en önemli yerlerdendir. Kimileri eski şark köşelerine benzeyen L koltuk şeklinde dizayn edilmiş Kimileri ise cafeyi andıracak masa sandalyeler şeklinde dizayn edilmiştir. Mutfağınızın büyüklüğü ve küçüklüğüne göre seçeceğiniz tarz değişmektedir. Küçük bir mutfağa sahip iseniz Osmanlı’nın şark köşelerinde bulunan günümüz modern hali L koltuklar size çok güzel bir sohbet köşesi olacaktır. Varsa pencere kenarı ya da bir duvarın kenarında mutfak alanınızı da açık bırakarak sohbet köşesi elde edebilirsiniz. Mutfağınız uyumlu renklerde  olması tercihen açık renkli, cıvıl cıvıl tercihler de bulunmanız daha samimi ortamlar elde etmenizi sağlayacaktır. Mutfağınız da masa ve sandalyelerden oluşan sohbet köşeleri oluşturacaksanız,  uzun süre sandalyelerde oturarak sohbet etmesi zor olacağı için sandalyelerin konforu ve rahatlığı oldukça önemli olacaktır.