Stor perdeler, bir evin en şık aksesuarlarından birisidir. Oldukça şık bir pencere örtüsü olarak kullanılabilecekleri gibi, evinizin perdelerine uygun bir şekilde seçeceğiniz stor perdeleriniz yedek perde olarak da kullanılabilir. Evinizde kullandığınız bütün perdeler gibi stor perdelerde, zaman içerisinde etraftaki toz ve dumanda kirlenirler ve temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Koyu renkli perdelerde kir kendisini fazla belli etmese de, beyaz ve krem gibi açık renkli perdeler oldukça kiri görüneceği için düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Peki, stor perdeler nasıl temizlenir?

Eğer stor perdeleriniz aprelenmiş kumaşlardan hazırlanmış bir perde ise yıkayarak temizlemeniz pek önerilmez. Bu tür perdeleri elektrik süpürgenizin fırça ucunu kullanarak, perdenin üzerinde tozları almak ve nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Ancak % 100 polyester kumaştan yapılmış bir stor perdeniz varsa kolaylıkla yıkayarak temizle işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Stor perde temizlemek için normal bir çamaşır deterjanı ve diş fırçasına ihtiyacınız vardır. Evinizin lavabosunda ya da küvetinde kolayca temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Stor perde temizlemek için öncelikle perdenizi yuvarlak mekanizma çubuğundan çıkartmalısınız. Bu sırada temizleme işlemi için kullanacağınız lavabo ya da küveti ılık suyla doldurun. Doldurduğunuz ılık suya bir miktar çamaşır deterjanı dökün. Eğer perdelerinizin bembeyaz olmasını istiyorsanız beyazlatıcı bir deterjan kullanabilirsiniz. Mekanizmasından çıkarttığınız perdelerinizi iki üç saat kadar hazırladığınız deterjanlı ılık suyun içinde bekletebilirsiniz. Bu işlem lekelerin ve kirlerin yumuşamasını sağlayacaktır. Temizlik işleminiz için lavabonuzu kullanıyorsanız, perdeleri katlayarak suyun içerisinde bekletirseniz, perdenin tamamının lavabo içerisinde sığmasını sağlarsınız.

Yeterli sürede beklettikten sonra stor perde temizlemek için perdeleri suyun içerisinde çıkartarak diş fırçası yardımı ile lekelerin bulunduğu yerleri fırçalayın. Ara ara fırçanızı deterjanlı suya batırarak tüm lekeler çıkana kadar fırçalama işlemine devam edebilirsiniz. Eğer lekeler çıkmıyorsa yeni bir deterjanlı ılık su hazırlayarak perdelerinizi birkaç saat daha suda bekleterek, fırçalama işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Stor perde temizleme işleminizi tamamladıktan sonra, perdelerinizi kuruması için bir askıya asın. Kuruduktan sonra mekanizmasına geçirerek, temiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.