Ülkemizde son yıllarda yapılan mobilya tasarımları ve üretimleri son derece kaliteli ve başarılı olmaya başladı. Yapılan mobilya tasarımlarının oldukça beğeni toplaması ve kaliteli aynı zamanda konforlu mobilyaların üretilmesi ile mobilya üreticileri iç pazarda elde ettikleri başarıyı dış ülkelerin pazarlarında da elde edebilmek için ihracat yapmaya, dış ülkelerde ürettikleri mobilyaları satmaya başladılar.

mobilya-dekorasyon

İç pazar hacmi yaklaşık olarak 8 milyar doları bulan mobilya sektörü, dış pazarda da yakaladığı başarıyı %20 oranında arttırmayı planlayarak hedeflerini büyütüyor. Türkiye’de üretilen kaliteli, konforlu ve estetik görüntüye sahip olan mobilyalara yurt dışındaki ülkelerden de oldukça fazla talep oluyor. Her geçen gün artan bu talep doğrultusunda Pazar paylarının yüzdesini arttırmayı planlayan mobilyacılar bu konuda gereken çalışmaları yapıyor, bağlantıları kuruyorlar. Özellikle farklı coğrafyalardan fazla talep gören Türk mobilya sektörü, yeni pazarlara açılım yapıyor ve bu konuda oldukça başarılı oluyor.

asortie-3

asortie-5

Mobilya sektöründe ihracat ithalattan nerede ise iki kat fazla olduğu için ülke ekonomisinde cari açık vermeyen sektörlerden birisidir. Bu nedenle ihracat konusunda oldukça yaygın bir atak yapılarak yurt dışındaki pazar payının artması planlanıyor.

Mobilya sektörünün çoğunluğu KOBİ ve küçük işletmelerden oluşması sebebi ile AR-GE yatırımlarına fazla bütçe ayrılamıyor. Ülkemizde mobilya piyasasında sadece 10 firma AR-GE yatırımları yapabiliyor. Bu firmaların dışındaki diğer firmalar ise bütçe ayıramadıkları için AR-GE yatırımı yapamıyorlar ve bu durumda dünya pazarlarına açılmak konusunda sıkıntı yaratıyor. AR-GE harcamalarının GSMH içerisinde %5’lik bir dilime çıkarmayı hedefleyen mobilya sektörü bu sayede dış ülkelerdeki ihracat payını da arttırmayı planlıyor. Mobilya sektörü 2023 yılı için dış ülkelerdeki pazar paylarını 10 milyar dolara çıkartmayı ve 10 tane de dünya markası yaratmayı hedefliyorlar.

Bütün bu planların gerçekleştirilmesi için AR-GE yatırımlarını arttırmayı planlayan mobilya sektörü aynı zamanda üretimdeki kaliteyi arttırmayı ve mobilya tasarımlarını daha da geliştirmeyi amaçlıyor.