Günümüz yemek odası takımlarını incelediğimiz de klasik yemek odası takımları, modern yemek odası takımları ve avangard tarza hâkim ne klasik ne modern yemek odası takımları olarak üçe ayırabiliriz. Ev sahibinin zevkine, yaşına, cinsiyetine ve kültürüne göre değişen ev dekorasyonları her yaşam alanına her eve bambaşka bir hikâye bırakır. Zaman içinde değişen ve çatışan zevklerimiz yaşımızın ilerlemesiyle bambaşka haller alır. İlk kez dekore ettiğimiz evimizde modern eşyalardan yana karar veren biz ileri yetişkinlik döneminde bu mobilyalardan sıkılıp yerine yaşımıza da uygun klasik mobilyalar tercih eder olduk. Tercihlerimiz bize zamana meydan okumaya çalışmanın bir yansıması olarak geri döndü. Annem ilk evlendiğinde evini tamamen klasik mobilyalarla döşerken şimdi bizim tam tersimiz geniş, ferah ve az eşyadan oluşan modern bir yere dönüştürmeye çalışıyor evimizi.

Hepimiz aldığımız kültürün sofralarında oturuyor, kültürümüzün yöremizin yemeklerini yemeyi daha çok seviyoruz. Peki yemek masası daha doğrusu yemek odası takımı tercih ederken nelere dikkat ediyoruz. Pek çoğumuz günlük olarak kahvaltılarımızı işe gitmeden önce mutfakta bulunan küçük masalarda yapıyoruz. Öğle ve akşam yemekleri ise ailenin tüm bireylerinin hep birlikte oturduğu seramonik bir hal alabiliyor bazen. Bin bir özenle hazırlanmış sofraları süsleyen lezzetli yemekler, masanın etrafını saran evin ahalisinin muhabbete daldığı uzun sohbetlerle geçen unutulmaz yemek masaları. Sadece Masa-sandalye olmaktan öte yemek takımlarını muhafaza eden bir büfe olmaktan öte ailenin en güzel en özel anlarının birinci tanığıdır yemek odası takımları.

Zaman içinde en az bizim kadar yıpranan, bakım ve ilgi isteyen mobilyalarımız aslında bir evin ruhunu apaçık anlatan en kuvvetli lisandır. Uzun yıllar kullanılan klasik bir yemek odası takımı düşünün, ev sahibinin gözü gibi baktığı özenle itina ile kullandığı yeni modelleri çıksa dahi aklından dahi değiştirmeyi geçirmediği, atmaya, satmaya kıyamadığı el emeği göz nuru el işlerini serdiği yadigar takımlardan bahsediyorum. Şimdi ki jenerasyonun birçoğunun bilmediği bir kaçımızın anneannelerinin evinde olan ve sadece ağır misafirler geldiğinde açılan büyük odalar. Zamana meydan okuyan işlemeleri ve tasarımlarıyla klasik yemek odası takımları ve her evin yaşanmışlığı işte bütün anlatılmak istenilen bu.